Alexandr Alexandrovič Alechin (1927-1935 a 1937-1946)
V dnešních toulkách se s Alechinem rozloučíme. Byl první šachista, který získal ztracený titul mistra světa nazpět a také jako mistr světa zemřel. Po znovuzískání titulu v roce 1937 Alechin nezahálí. Vyhrává turnaje v Montevideu, Margate a Plymothu, ale na nejsilnějším turnaji desetiletí „AVRO“ je až čtvrtý. V roce 1939 se jako kapitán účastní za družstvo Francie šachové olympiády v argentinském Buenos-Aires. Na dlouhou cestu lodí se spolu s Francií vydává dalších patnáct evropských družstev. Olympiáda začíná 24.srpna 1939 za účasti 27 států, v jejím průběhu zasáhla účastníky strašná zpráva – 1.září 1939 přepadlo nacistické Německo Polsko, vypukla II.světová válka. Pořadatelé nevědí co s rozehraným turnajem, Anglie jako jediná opouští olympiádu, ostatní družstva po dohodě pokračují dál. Vyvstává další problém, Francie, vedená Alechinem odmítá nastoupit proti nacistickému Německu. Přidává se i Polsko. Bojkot se týká i družstva tzv. Protektorátu Čechy a Morava. Nakonec našli pořadatelé řešení – prohlásily tyto vzájemné zápasy za nerozhodné s výsledkem 2:2. Vrcholem olympiády mělo být utkání mezi Kubou a Francií kde se na prvních šachovnicích měli utkat velcí rivalové a zřejmě nejsilnější hráči té doby Capablanca s Alechinem. K střetnutí však nedošlo, Capablanca se partii vyhnul, když místo sebe postavil náhradníka. Rozmrzelý Alechin jej smetl ve dvaceti tazích.
Olympiáda skončila. Mnozí hráči se nemohli vrátit do své vlasti a využili možnosti azylu v Jižní Americe. Alechin se vrací do Francie, vstupuje do armády, je však zajat a předveden na gestapo. Stál před vyšetřujícím oficírem v potrhané uniformě důstojníka francouzské armády. Byla mu sdělena obvinění ze spolupráce s bolševiky, nenastoupení k zápasu s Německem na olympiádě a činnost v nepřátelské armádě. To vše stačilo, aby byl označen jako nepřítel Říše a popraven. Němci však chtěli využít mistra světa ke své propagandě. Za účast na plánovaném turnaji v Moskvě na počest vítězství mu přislíbili víza na cestu do Portugalska k utkání o titul s Capablancou. Nic takového se ovšem nestalo, Němci zůstali před Moskvou a Capablanca umírá. Alechin se účastní několika turnajů menšího významu, kde zpravidla vítězí. V roce 1942 vyhrává i turnaj v Praze.
Do Německa se však vrací oslaben nemocí. Nacisté jej nutí hrát simultánku proti 75ti německým důstojníkům – jen dva remizovali. Němci považovali tuto porážku za potupu a přislíbili Alechinovi víza do Španělska pod podmínkou, že Alechin sehraje ještě jednu simultánku proti třiceti přeborníkům jednotek v Německu.Alechin souhlasí. Při vstupu do hracího sálu se potkává s českým šachistou Králíčkem, se kterým se seznámil na turnaji v Praze. Králíček Alechina upozorňuje: „Němci se na Vás chystají, sehnali to nejsilnější a prahnou po odvetě.“ Alechin přistupuje k první šachovnici, kde sedí generál, sáhne do kapsy, ale brýle nikde. „Omlouvám se pánové, někde jsem ztratil brýle, budu hrát naslepo.“ Sálem to jen zašumělo, to nemůže zvládnout, tolik partií nehrál najednou ani Capablanca ani Lasker“. Králíček chodí mezi stoly a provádí tahy hlášené Alechinem. Po několika hodinách je dohráno Alechin vítězí 30 :0 – odveta se Němcům nepovedla. Králíček doprovází unaveného Alechina do hotelu. „Mistře, již nikdy nehrajte tolik partií naslepo, vždyť takové nervové přepětí ničí vaše zdraví“. Alechin jen pokýval hlavou a nasadil si brýle.
Alechin odjíždí do Madridu, kde se dovídá, že ho v Americe odsuzují za to, že hrál proti fašistům a dokonce navrhují, aby byl zbaven titulu. Alechin není pozván ani na turnaj do Anglie, ocitá se bez přátel a financí. Díky panu Luppimu, který ho odváží do portugalského Estorilu a zaplatí pobyt v hotelu, se mu začne dařit lépe. V Estorilu se dočkal Alechin ukončení války a také výzvy sovětského šachisty Botvinnika k utkání o titul mistra světa. Radost zaplavuje Alechinovo srdce, to však vydrží pouze měsíc. Alechin umírá na selhání srdce sám, bez přátel, v cizí zemi – šachový trůn osiřel… Alechinovi jsme se v naší šachové historii věnovali dlouze a v příštím díle vám ještě uvedeme jednu pěknou kombinační partii z jeho repertoáru.
Dnešní diagram pro řešitele je z partie Muffang – Alechin mezinárodní turnaj Paříž 1923
Černý na tahu získá materiál, víte jak?
Dnes máme navíc souhrnný testík z historie za 2 body:
- Kde se narodil první mistr světa v šachu?
- Lasker se stal mistrem světa v zápase, který se hrál ve třech městech, jakých?
- V jakém roce zemřel famózní Capablanca?
- Jakého civilního titulu dosáhl Alechin?
- Jakým poměrem Euwe porazil v zápase o titul mistra světa Alechina?
30, 30:0
Standovi počítám 2 body za správné řešení diagramu, jako první přišel s motivem f4, který překrývá diagonálu dáma – jezdec. Pavlovi a Lence počítám po jednom bodu (dělba za společnou práci) za test. Doufám, že i ostatní si prošli znovu historii .
Lenka a Pája
4. otázka – Alechin dosáhl titulu doktor práv.
1. F4
2.Dxf4 Hxg5
3.Vxc2 Gxf4
4.Vxc8 Jxc8
1. otázka Wiliam Steinitz se narodil v Praze.
2.o. New York,Philadelphie,Montreal.
3.o. 1942.
4.o. Titul- šachoví král, byl považován za mistra útoku a kombinace.
5.o. 9:8 při 13 remízách.
Poznámka od A.G. – otázky řešili děti každý zvlášť, Pája pak napsal řešení za oba dva.
Otázka číslo 4 hovoří o civilním titulu, byl psycholog, inženýr …. ?
Společné řešení – vezmeme-li v úvahu f4, Dxf4, hXg5 – zisk jezdce
f4
Stando, výborně. Odpovím Dxf4 a ty to zkus to ještě doplnit.