Max Euwe (1935-1937)
Max Euwe (1901-1981), tento holandský doktor matematiky se stal mistrem světa poměrně nečekaně. Svými výkony patřil sice k nejlepším, ale kvalit Capablanky zdaleka nedosahoval. O právu vyzvat mistra světa na duel rozhodovaly tehdy, kromě šachového umění, také peníze.Vyzyvatel byl totiž povinen obstarat finanční prostředky a sponzory pro zápas. Kandidát se silným finančním zázemím měl daleko větší šanci, že jeho nabídka k boji o titul bude mistrem světa vyslyšena. Euwe takové zázemí (na rozdíl od Capablanky) měl. Vítězství Euweho nad Alechinem (9:8) bylo překvapivé, ale naprosto zasloužené. Euwe se na zápas pečlivě připravil, zatímco Alechin nebral svého soupeře příliš vážně. U mistra světa se v té době začala projevovat silná závislost na alkoholu a kouření, kterým se snažil zmírnit své nervové vypětí. Také záliba v mystice (pověrčivosti) Alechinovi neprospěla, před zahájením hry vpouštěl na šachovnici dvě siamské kočky, aby mu přičarovaly vítězství.
O rok později Alechin vyměnil kočky za krávu, ale to již byla veselejší historie, o které si povíme záhy. Euwe v roce 1937 svůj titul ztratil právě s Alechinem. V roce 1948 se jej marně pokouší vydobýt zpět na turnaji kandidátů v Londýně a koncem padesátých let končí dráhu aktivního hráče. V šachovém dění ovšem zůstal nadále, jako ředitel IBM se zabýval vývojem šachových počítačů. Po odchodu do důchodu přijal funkci předsedy mezinárodní šachové federace FIDE, kterou vykonával do roku 1978. Právě za jeho předsednictví došlo k velké popularizaci šachové hry, také díky velmi sledovanému zápasu o šachovou korunu mezi Spasským a Fischerem z roku 1972.
Vraťme se do roku 1935, Alechin ztrácí titul, mnozí nad ním lámou hůl kvůli jeho špatné životosprávě, má právo na odvetný zápas, ale nikdo mu již nevěří. A právě tato těžká situace se stala výzvou k návratu Alechina na šachový trůn, výzvou k boji nejen na poli šachovém. Alechin se po prohraném zápase uchýlil do horského hotelu v rakouském Semmeringu. Změna prostředí a životního stylu se stala základem jeho pozdějšího úspěchu. Chodil spát v deset hodin večer a vstával v sedm ráno. Po vydatné snídani měl na programu pěší túry po okolí a rybaření. Alechin přestal s alkoholem a kouřením a do odvetného zápasu přibral deset kilogramů. Místo alkoholu začal Alechin holdovat mléku, které výhradně odebíral od své oblíbené krávy jménem Anna Marí. Alechin se v přípravném období účastnil i několika mezinárodních turnajů, ale výsledky byly jedny z nejslabších v jeho kariéře, snažil se však být trpělivý, věděl, že jeho chvíle teprve přijde.
Alechin měl v Semmeringu velmi dobré zázemí. Majitel hotelu nabídl vysokou částku za pořadatelství nadcházejícího zápasu o mistra světa, ale Euweho tým sehnal ještě více peněz a prosadil pořadatelství devíti holandských měst. Alechin odjíždí k zápasu vlakem z Paříže, v kupé s ním sedí korpulentní jeptiška v černých šatech, která si ho udiveně prohlíží. Alechin totiž listuje v novinách, kterých si vzal do vlaku celý stoh. Jsou to noviny holandské, německé, francouzské a anglické. Při čtení vzdychá, směje se, krčí rameny, kleje a někdy nahlas vykřikne: „Povedený titulek“. Baví se nad články o nadcházejícím zápase, které mu vesměs předpovídají porážku. Alechin se najednou zasmál, jeptiška polekaně vykulila oči. Alechin si sebou veze krávu, hlásá titulek. Vlak přijíždí do Amsterodamu, na schůdcích se objevuje Alechin pln síly a odhodlání získat zpět ztracený titul. Alechin vítězí 10:4 při 11 remízách. O zápase rozhodly dva údery, v šesté a jednadvacáté partii, po kterých dokázal Alechin získat z pěti partií 4,5 bodu. Dnes si přehrajeme asi nejdůležitější, šestou, partii zápasu – Alechin k ní přišel do hracího sálu ve svetru, na němž byla vyšita veliká černá kočka. Tento svetr mu na začátku zápasu upletla „pro štěstí“ jeho manželka – tentokrát to vyšlo.
Alechin – Euwe, Slovanská obrana, 6.partie zápasu 1937
1.d4 d5 2.c4 c6 3.Jc3 dxc4 4.e4 e5 5.Sxc4 exd4 (na 5…Dxd4 6.Db3 s útokem) 6.Jf3!!(oběť figury v zahájení Euweho šokovala) 6…b5? (E.měl strach jezdce vzít pro 7.Sxf7+ Ke7 8.Db3 Jf6 9.e5 Je4 10.0-0!) 7.Jxb5 (nelze vzít pro Sd5) 8.Db3 De7(když Sxb5, pak Sxf7+ Kd7 10.Jxd4!) 9.0-0 Sxb5 10.Sxb5 Jf6 11.Sc4 Jbd7 12.Jxd4 Vb8 13.Dc2 Dc5 14.Jf5 (na Jxc6?by přišlo Vc8) Je5 15.Sf4 (15.Jxg7+ nevychází pro Kd8 16.Vd1+ Kc7 a jsou napadeny dvě figury) 15. Jh5 16.Sxf7+ (jednoduše) Kxf7 17.Dxc5 Sxc5 18.Sxe5 Vb5 19.Sd6 Sb6 20.b4 Vhd8 21.Vad1 c5 22.bxc5 Sxc5 23.Vd5 a černý se před další ztrátou materiálu vzdal.
Dnešní diagram pro řešitele je z partie Alechin – Supico, najdete efektní matový závěr za bílého.
Děkuji za vysvětlení. Pavlovi a Lence gratuluji. Se Standou jsme nad tím mudrovali několik dnů.
Když děti vkládali svůj příspěvek, tak tam byla odpověď pana Vlasáka, ze které vyrozuměli, že ještě správné řešení nebylo napsáno. Čas odeslání příspěvku odpovídá skutečnému času, kdy k počítači usedli. (jenom pro upřesnění časů a vkladů). Přeji všem krásnou neděli.
Když to mladej odesílal, žádné správné řešení tam nebylo. Teď to ještě vypadá, jako by to opsal on.
Prosím správce o vysvětlení.
Je fajn, že nejen děti, ale i rodiče sledují web . Rozdíl je v tom, jestli je komentář zadán po přihlášení (zobrazí se hned) anebo bez přihlášení. Pak jej musí schválit správce. To jsem taky učinil a zkontroloval čas zadání. Jelikož Pája s Lenkou skutečně komentovali dříve připsal jsem 2 body jim, jen jsem je rozdělil (společné řešení). Komentoval jsem již, že týdně máme několik desítek ataků webu, proto nutnost registrace.
Oprava:_na Vg8
2. Dxh7
1. Dg6 hxg6 fxg6 Vg8
2. Vh3 mat. 2. Jxg6 hxg6 2. J d6
Další varianty, které vzešly ze společného přemýšlení:
1. tah Dg6
1. varianta – hXg6, Vh3 šach, Dh4, VXh4 šach mat- to neudělá
2. varianta – fXg6, JXg6+, hXg6, Vh3+, Dh4, VXh4šachmat
3. varianta – Vg8, DXh7+, KXh7, Vh3šachmat
4. varianta – když vymyslý s černým cokoliv jiného z toho, co není napsané, pak Dg7šachmat
Ano, toto řešení je správné
Omlouvám se za delší prodlevu, ale byl jsem teď pracovně dost vytížen. Chlapci, stále vám ten nádherný tah uniká. Na první pohled to sice vypadá dost šíleně, ale když ho najdete, budete se kochat krásou šachů . Tak do toho.
1.Vh3-B h6-Č,S×C4-Č
2.J×h6-B g×h6-Č,J×g7-B S×f1-Č
3.D×H6-B Kg8-Č,Dh6-B D×e7-B
4.Dh7#-B,D×h7#-B
Pájo, toto řešení není správné. Spoléháš na spolupráci soupeře. Zkus to ještě jednou.
Jh6,gxh6,Df6 šahmat.