Důležité akce

Přihlásit se

Návštěvnost

  • 119225Celkem:
  • 1Dnes:
  • 2275Měsíc:
  • 1Online:
  • 4.2.2012start webu:

Šachová historie – 12. díl

Boris Spassky (1969-1972)

12_foto_Spassky  Spassky se narodil 30. ledna 1937 v Leningradě a je paradoxní, že za jeho první šachové krůčky mohla II. světová válka. Rodina malého Borise byla evakuována před obležením Leningradu až za Ural. V drsných podmínkách dlouhé zimy přišly šachy pro zabavení vhod, a tak malý Boris již hrál v pěti letech. Po válce se rodina vrátila do Leningradu a Boris začal navštěvovat místní šachový kroužek. Zde se ho ujal výborný trenér Vladimír Zak a rozvinul jeho talent. Boris se stal v 18-ti letech dorosteneckým mistrem světa, získal titul

velmistra a postoupil do turnaje kandidátů. Již tehdy se o něm mluvilo jako o budoucím mistru světa. Zanedlouho se však ukázalo, že cesta k titulu mistra světa bude stát Spasského ještě hodně námahy a sebekázně. Byl to totiž hráč dvou tváří. Proto si také vysloužil dvě přezdívky: „šachový Puškin“ a „líný ruský medvěd“. Spassky vystudoval novinařinu, byl to velice elegantní přátelský mladík s bohatou vlnitou hřívou. Při studiích se věnoval i atletice a dokázal skočit do výšky 176 cm. V té době to byl velice slušný výkon, protože moderní techniky skoku nebyly dosud propracovány.

  Po rychlém nástupu mezi šachovou elitu nastala doba stagnace, Spassky se dvakrát za sebou nedostal do turnaje kandidátů a musel se svými trenéry rozebrat příčiny. Boris byl výborný útočník, ale v ostatních činnostech byl podstatně slabší a i jeho psychická odolnost nebyla nejlepší. To se však mělo záhy změnit. Spassky absolvoval speciální tréninky na koncovky, obrannou fázi, kombinace a psychickou odolnost. Stal se z něj hráč bez výraznějších slabin a ve všestrannosti byl srovnáván dokonce s legendárním Alechinem. Po vítězství v turnaji kandidátů mohl konečně nastoupit k zápasu o mistra světa proti Petrosjanovi. Hrálo se v Moskvě v roce1966 a Petrosjan svůj titul obhájil po těsné výhře 4:3 při 17-ti remízách. V dalším cyklu bojů o titul si Spassky znovu vydobyl právo na duel s Petrosjanem, tentokrát byl úspěšný a v roce 1969 v zápase hraném opět v Moskvě, zvítězil 6:4 při 13-ti remízách. Spassky si titul podržel jen na jedno období, v roce 1972 titul ztratil v historickém zápase s americkým velmistrem Robertem Fischerem.

  Spassky vystupoval vždy jako pravý džentlmen, byl ozdobou mnoha mezinárodních turnajů. Choval se velice přátelsky i ke svým soupeřům, za což byl od svých trenérů často kritizován, prý to snižuje vůli po vítězství a agresivitu. Například Botvinnik se Smyslovem se utkávali v bojích o šachovou korunu přes deset let, ale přirozený kamarádský rozhovor spolu dokázali vést, až když Botvinnik dobrovolně opustil vrcholnou šachovou scénu. Spassky je vítězem mnoha mezinárodních turnajů, několikanásobný přeborník Sovětského svazu, člen vítězného družstva SSSR na šachových olympiádách. Hrál na první šachovnici v památném utkání družstev SSSR – Svět v roce 1970 v Bělehradě. Družstvo Sovětského svazu zvítězilo 20,5:1,5 a Spassky získal zvláštní cenu za nejhezčí partii, kdy porazil černými Larsena v 17-ti tazích překrásným útokem. Spassky se ještě před rozpadem Sovětského svazu oženil do Francie, získal francouzské občanství a několikrát reprezentoval Francii na šachových olympiádách. Ještě dnes se sporadicky objevuje na mezinárodních turnajích či setkáních veteránů. Borisem Spasskym skončila nepřetržitá éra ruské či sovětské neporazitelnosti, kdy po 35-ti letech přišla změna v osobě Roberta Fischera, který přerušil nadvládu sovětských velmistrů.

  Boris Spassky zavítal v roce 2006 do Karlových Varů, kde oslavil své 69 narozeniny. V rámci jeho návštěvy se uskutečnila simultánka, kterou si s chutí zahráli i chodovští šachisté Marcel a Lukáš Vlasákovi. Setkání s desátým mistrem světa by se dalo vyjádřit jedním výstižným gestem – smeknutím klobouku.

Partie Larsen – Spassky, Bělehrad 1970, 2. kolo zápasu SSSR-Svět

1.b3 nepravidelné zahájení Larsen často používal, vy to určitě nedělejte 2…e5, 2.Sb2 Jc6, 3.c4 Jf6, 4.Jf3 jako by Larsen provokoval a Spassky se nedal dlouho pobízet 4…e4, 5.Jd4 Sc5, 6.Jxc6 dxc6, 7.e3 Sf5, 8.Dc2 De7, 9.Se2 0-0-0, 10.f4? toto je již chyba, na kterou bílý doplatí 10…Jg4!, 11.g3 h5, 12.h3 h4!, 13.hxg4 špatnou pozici ještě zhoršuje hxg3 14.Vg1 Vh1 tak tohle by vás určitě nenapadlo, krásná oběť věže za tempo vedoucí k výhře 15.Vxh1 g2 16.Vf1 Partie měla ještě dva tahy a Larsen se vzdal. Váš úkol je najít za černého 5-tahový mat (1 bod).

12_Spassky_diagram

Druhý bod získáte za odpověď na otázku: „Jakým výsledkem skončila druhá partie zápasu o titul mistra světa v roce 1972 Fischer – Spassky a kolik měla tahů?“ Hledejte, mladí šachisté :-) .

Fota 2006 – Spassky v Karlových Varech: 

Spassky4

Skutečný šachový král

Spassky2

Že bych něco okoukal :-)

Spassky1

Lukáš si vysloužil remízu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

… já zase gratulaci k synovi

Spassky5

Lukášovo premiéra v obleku :-)

 

5 komentáře(ů) k příspěvku Šachová historie – 12. díl

Napsat komentář