Důležité akce

Přihlásit se

Návštěvnost

  • 119203Celkem:
  • 49Dnes:
  • 2253Měsíc:
  • 2Online:
  • 4.2.2012start webu:

Šachový tábor Mariánská 2011

Zprávy ze šachového tábora

1. den

  Dorazili jsme na Mariánskou. Tábor začíná . Úvodní představení všech účastníků proběhlo během hry s balónkem naplněným vodou. Šťastlivcem se pro tentokrát stal Tadeáš, vodní sprcha však nebyla příliš velká. Po obědě jsme vyrazili objevovat okolí naší chaty. Hřiště na fotbal a místo našich budoucích klání v olympiádě máme hned pod chatou. Stejně jako louku, dějiště paintbolové střelby (rodiče můžeme uklidnit, střílí se pouze na terč). Průzkum okolí jsme zakončili před pátou hodinou, neboť nás čekal vstupní šachový test a po večeři i první kolo turnaje.

  Večer jsme pak vyzkoušeli kvalitu zdejšího anglického trávníku a dali si fotbalový mač. Děvčata se spokojila s míčem volejbalovým a na rozdíl od nás zůstala potu prosta. Večer zakončil svým akrobatickým představením Přemek, můžete shlédnout na videu.
2. den
  Ráno začalo rozcvičkou. Dle očekávání dorazily na ranní rozjímaní děvčata, pak překvapení „dorostenci“ a jako poslední se z postele loudali ti nejmladší. Omluvou je fakt, že budíček o prázdninách a ještě v neděli na 7 hodinu je skutečně drastický . Po snídani začaly přednášky dnes na téma „Dosažení remízy v horší pozici“ pro skupina A a na téma „Věžové koncovky“ pro skupinu B, které zakončily testy a druhé kolo turnaje.
  Po obědě jsme zahájili táborovou nešachovou olympiádu. Skok do dálky, skákání v pytli, hod šipkami, horolezectví (rodiče nebojte, žádné lanové centrum se nekonalo), hod polenem, navigace, kroket a hod na cíl, toť disciplíny dnešního odpoledne.
  Před večeří jsme se ještě chvíli věnovali diagramům a po večeři se pustili do třetího kola. To již dorazil z klatovského openu i Lukáš, který měl ještě před večerkou přednášku „Pohádka o Sněhurce a sedmi trpaslících“.
3. den
  Den třetí a přituhlo hned po ránu. Zatímco pokoj nejmladších byl vzhůru již v šest a budil celou chatu, na rozcvičku dorazil jako poslední a tak za podpory Marcela vyrazili „divočáci“ na běžecký okruh. Pak vše běželo jako po drátkách.
  Skupina „A“ se dnes věnovala volným sloupcům a skupina „B“ vazbě. Turnaj pokračoval 4. kolem. Po obědě jsme ještě chvíli řešili diagramy a procvičovali různé šachové principy, abychom zbytek odpoledne trávili cestou za pokladem. Během cesty, rozděleni do tří skupin, jsme hledali trasu po fáborkách a řešili různé šachové úlohy, přičemž jsme získávali indicie pro nalezení pokladu. V jednu chvíli již všichni věřili, že oním pokladem bude další várka diagramů, ale nakonec přeci jen vyhrála varianta se sladkostmi .
  Před večeří jsme ještě soutěžili týmově v hádání otázek z oblasti českého sportu a následně si zahráli obíhanou v pinčesárně. Tyto disciplíny stanovily průběžné pořadí litých týmových bojů: 1. Berušky (Lukáš, Přemek, Markéta, Arťom a Denis), 2. Astalavista (Marcel, Ivan, Honza, Pája a Ráďa) a 3. Mšice (Přemek st., Zdenda, Tadeáš, Lenka a Míša). Po večeři jsme dohráli 5. kolo turnaje, kde si nejlépe zatím vede Zdenda před Tadeášem, ten zároveň vede mezi mladšími před Pájou. Výsledky se však ještě budou hodně měnit. Důležitější je ale pohoda, která tady vládne a kterou dnes vystihl Arťom: „Proč to tak rychle utíká, to není spravedlivé“.
  Závěr dne obstarala druhá část oblíbené pohádky od Lukáše. Po dni plné šachu a diagramů děti ještě po deváté hodině sedí a poslouchají a řeší a řeší ….. . Nejvíce zaujala pozice ze souboje Štístka a Sněhurky, kterou Štístko černými kameny vyhrál. Zkusí si rodiče najít správné řešení? . Diagram: Bílá – Ka1, a2, b2, g7, h7 a černý – Kf1, Vf8, Sc1, Sb3. Po tahu černého Vf2 se bílá vzdala. Proč?

Fota

4. den
  Dnešní ráno bylo božské. Do oken svítilo sluníčko a po celé chatě byl naprostý klid. Jak dokládají fotky, všichni před budíčkem spali jak miminka, krom Markéty, která byla již v posteli připravena na rozcvičku. Snídaně nám dodala potřebnou energii na další část přednášek. Skupina „A“ pokračovala ve volných sloupcích a skupina „B“ dokončila téma z neděle – věžové koncovky. Někdo sice poznamenal, že každá věžovka je remíza, ale teorie je přeci jen pestřejší .
  Musíme na těchto stránkách vyzdvihnout místní kuchyni, děti baští a někdo si chodí i pro nášup. Já už byl taky a to jsem chtěl tady něco shodit . Zajímavý úkaz zažíváme každé ráno, kdy děti při snídani objeví na tabuli vždy nový „denní“ diagram, za jehož řešení bývá hodně bodů. Od třítažek, jsme se již dopracovali k několikatahovým kombinacím a to ještě ve variantách. A onen úkaz? Absolutní ticho, cvakající zuby žvýkající jídlo a mozkové závity pracující na plné obrátky J. Při obědě občas zaslechneme výkřik a řešitel si odnáší zasloužené body. Děti mají náš obdiv. Přednášky, následné testy probrané látky, 2 kola turnaje, několik diagramů, večerní šachově-pohádková přednáška a ony mají stále touhu soutěžit a řešit další výzvy.
  Po obědě doplnil naše řady Ivánek z Klášterce a posílil tak tým Mšic. K našemu velkému překvapení tento tým dokázal vyhrát dnešní vyrovnaný a velmi bojovný fotbalový turnaj. Na hřišti se plně projevila mužská ješitnost a to bez ohledu na věk. Do hry se zapojili i trenéři, kteří se nechali zdravě vybičovat. Ještě, že nemohli dávat góly . Součástí turnaje byly i další disciplíny táborové olympiády, dnes zaměřené na kopanou (hlavičková a slalom), čímž jsme s Přemkem získali dost času na regeneraci mezi zápasy. Inu v našem věku již máme problém udýchat ty mladé vlčáky . Odpolední program jsme zakončili střelbou na PET lahve.
  Po večeři pokračoval již sedmým kolem turnaj a volný čas, kterého děti opravdu moc nemají, vyplnila hra JENGA a PRŠÍ. Máme velkou radost, že nikdo z dětí po dobu tábora nepřišel, abychom pustili v hrací místnosti televizi a tak jsme jim české pohádky a filmy pro děti dopřáli v kvízové hře. Hlášky z filmů byly doslova hitem .
 
5. den
  Rozcvička dnes nebyla tím pravým ořechovým. Přemek dokonce navrhl její odložení o půl hodiny, a jelikož chodíme nebo spíš padáme do postele po půlnoci, rád jsem souhlasil. Ovšem Markéta byla jiného názoru a jako mladá slečna, byť na táboře, hned po ránu navštěvuje koupelnu a v ní vyvádí to, co snad pochopí, pouze ženy . Fén má ode dneška nové pojmenování – zbraň hromadného ničení. Rozcvička nakonec proběhla, byť v lehce ležérní podobě.
  Po snídani jsme se vrhli tradičně na přednášky. Skupina „A“ řešila gambity v zahájení a skupina „B“ probírala dvojí úder v kombinaci s přechodnou obětí. Turnaj pokračoval již osmým kolem, po němž se v čele odpoutal Zdenda, mezi mladšími si vede nejlépe stále Tadeáš.
  Po obědě nás čekala odbornou terminologií lesní pedagogika, tou naší lesní hrátky. Týmy soutěžily v různých nešachových disciplínách, které vám přiblíží nejlépe fotky. Nebyli bychom to však my, kdybychom při paměťové hře mezi dravce nezařadili i nějaké diagramy . Druhá část odpoledne se nesla v duchu dalších her. Bylo skvělé sledovat, jak i přes rozdílné názory spolu děti spolupracovaly, když jim šlo o výsledek. Táhly za jeden provaz. Hlášku dne vymyslel Honza, když v lese plném stromů náhle zvolal: „Ztratil jsem strom“. Dlužno dodat, že se tak stalo při hře na slepo.
  Po večeři jsme oslavili Markéty svátek a s Přemkem jsme ji nakonec odpustili i ten fén. Pak nastal dobrovolný turnaj v bleskovém šachu, který pro dnešní večer nahradil tradiční turnajové kolo. Nejvíce se dařilo mezi staršími Přemkovi, Zdeňkovi a Honzovi, mezi mladšími pak opanovali nejvyšší příčky Míša, Arťom a Denis. Hlavní však bylo si dobře zahrát a proto jsme například zrušili i pravidlo o prohře po nemožném tahu. Zvítězili především šachy. Pohádka o Sněhurce a sedmi trpaslících, tentokrát již poslední část, doprovodila děti do postele. Děti si pohádkové diagramy užívají a tak Lukášovi nezbude, než na další večery připravit šachovou sondu, tentokrát do historie. Dnes jsme řešili například 23 tahový vynucený mat v partii Dřímal – Rejpal. Na dotaz posluchačů, jestli již někdo nevynalezl vynucený mat rovnou ze zahájení, však přednášející musel konstatovat, že zatím ne .
6. den
  Pomalu se blíží konec. Dnes jsme na přednáškách trochu improvizovali, děti byly poprvé ve třech skupinách, a rozebírali propočet variant, kombinace a zásady zahájení. Přednášky se inspirovaly postřehy z rozborů partií. Turnaj pokračoval devátým kolem a pomalu se začíná finišovat v boji o medaile.
  Po obědě jsme vyrazili na plánovaný výlet. Osedlali jsme stovky koní a jeli na Boží Dar. Počasí nám přálo, bylo pod mrakem, chladno a dobře se šlapalo. Fotky jsou opět důkazem, že i velcí se dokázali zabavit, byť nešachové úkoly plnili hlavně ti mladší. Iveta nás poprvé přehlasovala a diagramy jsme tak nechali na chatě. Hlášku dne jsme přiřkli Radkovi. V lese si osedlal dřevěného vlka a na plné kolo zajásal: „Já mám vlka“. No snad si na to na stará kolena vzpomene. Po návratu z výletu nám přišly bramboráky vhod a mohli jsme se vrhnout na další, již předposlední, kolo turnaje. Průběžně vede Zdeněk 9,5 b., před Přemkem 8,5 a Ivanem 7, který hájí bronz na pomocné hodnocení před Honzou. Mez mladšími vede Arťom 6,5 b., před Tadeášem 6 a Míšou 5,5. Šanci si uhrát 4. VT má Pája, který však zítra musí zvítězit. V šachové soutěži si vedení udržuje Zdeněk před Přemkem a Honzou, mocně však finišuje Michal (nejlepší mezi mladšími), který leckdy při řešení diagramů předčí starší spoluhráče.
  Před večerní Lukášovo přednáškou jsme se pustili, tedy hlavně holky, do úpravy trik. Někteří byli latexovou věží na trikách tak unešení, že si ji nechali aplikovat i na ruku, že Honzo . Korunu tomu nasadil Ivan (nejedná se o Ivánka, máme tu dva), který místo trika donesl slipy… Děti si na dnešní večer prosadily holanďany a tak bylo na chatě opět živo. Na druhou stranu, pokoj divočáků vymalovává omalovánky, které získal na Božáku a my nevycházíme z údivu, jak jsou ty děti hodné .
7. den
  Jsme živí a zdraví. Nestíháme a tak dnes pouze obrazem. Během zítřka doplníme zbylé fotky a možná napíšeme i pár řádek . Fota
  Všichni jsme už doma a na tábor nám zůstaly pouze vzpomínky. Věříme, že pomocí fotek a krátkých komentářů si je čas od času oživíme a vy s námi. Pátek utekl neskutečně rychle. Ještě nezačala ani rozcvička a navštívil nás Ruda Hlaváč, který měl připravenu přednášku z ranku strategie pro skupinu A. Tu jsme ještě pro dnešek rozšířili o Míšu. Skupina B pak poprvé na táboře pracovala s Lukášem, když se věnovala plně zahájení. Šachu bylo opravdu hodně a k poslednímu kolu jsme se tak dostali až po obědě.
Kolo s pořadovým číslem 11 by se také dalo nazvat jako vzpoura divočáků z pokoje mladších. Ti totiž k velkému překvapení v boji o medaile své starší spoluhráče přehráli. Vítězství si odnesl dle očekávání Zdeněk, kterému zdatně sekundoval Přemek. Třetí místo pak uhájil na pomocné hodnocení Ivan před Honzou. Mladší kategorie také nedoznala změn, protože první tři bodovali. Pořadí Arťom, Tadeáš a Míša je zasloužené. Výborného výsledku dosáhl 9tiletý Pája, který si se ziskem 5 bodů vybojoval 4. VT. Ta třetí utekla těsně Arťomovi, kdy jej může mrzet nečekaná porážka od Lenky a nedotažená partie se Zdeňkem. Důležitější než pořadí, body a prvenství je zábava a dobrá parta. Navíc v turnaji nikdo nevyšel naprázdno a každý okusil pocit vítězství. V šachových dovednostech se nejvíce dařilo Zdeňkovi a mezi mladšími Míšovi. Oba dva dokázali vyřešit téměř všechny „špeky“.
  Po sběru dřeva na táborák jsme se oděli do umně upravených trik, vypadá to jako bychom měli stejného módního návrháře , a rozdali si to v minisimultánce trenérů a dětí. Poté následovala již ta opravdická simultánka s Lukášem, kterou si nenechal utéci ani „velký“ Přemek. Vyhodnocení soutěží a turnaje již proběhlo v očekávání táboráku.
  U ohně jsme měli opět dvě skupiny. Jedni zpívali a hráli, druhým upoutal hlavně oheň a klacky . Občas jsme však zapěli všichni. Krom mě, větší poleno na zpěv by jste těžko hledali. V průběhu večera se s námi rozloučili Přemek, Přemek a Honza, neb razili na další akci. My jsme opekli vuřty, chleba a hlavně brambory v popelu. To byla bašta.
  Když jsme se dnes loučili dostalo se nám od personálu pochvaly, jaká jsme byla skvělá parta a děti hodné. Milí rodiče, děti byly skutečně hodné a proto se přimlouváme, nedávejte jim doma teď tak minimálně dva týdny žádný diagram . Bylo fajn sledovat, jak i přes občasné dohady se dokáží k sobě děti chovat. Příkladné a to s plnou váhou slova, bylo například chování Přemka a Zdeňka k Lence. Občas jsme měli pocit, že je jejich mladší sestra. Na jednu stranu puberťáci, na druhou stranu vychování a citliví kluci. „Kluci sorry, já to musel napsat“. Navíc kluci spolu s Honzou a Ivanem dokázali to co mě se nepovedlo dlouhých 8 let. Markéta konečně hrála šachy, díky .
  Na tomto místě bych rád poděkoval Přemkovi, který je skvělý parťák do jakéhokoli „počasí“ a s dětmi to umí. Navíc naše půlnoční blicky při stahování fotek na web mi ještě dlouho budou vykreslovat úsměv ve tváři. Ivča, moje žena, pak skvěle doplňovala šachový program tím nešachovým. Pedagog, který odjede jako dobrovolník o prázdninách pracovat s dětmi a baví ho to, je důkazem rčení, že učitelství není povolání, ale diagnóza. Myšleno pochopitelně v dobrém. Končím parafrázovanou hláškou z krásné komedie S tebou mě baví svět. Kamarádi, tak za rok opět na Mariánské .
Poděkování za finanční podporu patří Karlovarskému kraji
logo